ליווי עיסקי          
 
המיתון במשק מגביר את הצורך באשראי לעסקים, יותר ויותר בעלי עסקים מחפשים
פתרונות מימון מחוץ למסגרת הרגילה ומוצאים את הדרך באמצעות קרנות הסיוע השונות
. 

קרנות הסיוע השונות לעסקים, למי הן מתאימות וגם עצה קטנה ליזמים שרוצים לפתוח עסק.

מה התהליך שעובר עסק המעוניין בהלוואה חוץ בנקאית?

בשלב ראשון לפני תחילת התהליך, אנחנו מתאימים לעסק את הקרן הנכונה המתאימה לצרכיו. לאחר שבחרנו את הקרן הנכונה, אנו מבצעים סינון ראשוני עפ"י הקריטריונים של אותה הקרן ובדיקת זכאות. בשלב זה חשוב מאוד שיתוף הפעולה עם הלקוח ושקיפות מלאה, במידה והלקוח מסתיר מאיתנו מידע יש סיכוי שהוא לא יקבל את האישור הראשוני. לפי המידע שאנו מקבלים מהעסק ניתן לומר אם הוא יאושר או לא ואם ניתן להתחיל את ההליך הבירוקראטי. מספר רב של פעמים, לאחר קבלת המידע הראשוני, אנו ממליצים ללקוח לוותר מראש מתוך ידיעה שאין לו סיכוי לקבל את ההלוואה. בערך כ-30% מהעסקים נופלים כבר בשלב זה ומי שכן זוכה באישור הראשוני סיכוייו גדלים לקבל את הזכאות להלוואה.

מדוע כדאי לבעל עסק להיעזר בשירותים של חברות יעוץ  בהגשה קבלת הלוואה מהקרנות?

כל עסק יכול לפנות לבד לקרנות בבקשה להלוואה, אולם היתרון שלנו הוא שאנו בקיאים בכל ההליך הבירוקראטי וחוסכים ללקוח את הטרטור בין הגופים השונים. היעילות שלנו היא בסגנון העבודה הייחודי לנו, בנינו מערך של טפסים אותו אנו ממלאים עם כל לקוח ובכך מקצרים תהליכים. כל עובד אצלנו במשרד מתמקצע בתחום מסוים בשרשרת הבירוקרטיה שצריך לעבור
בנוסף, הקרנות דורשות להציג תוכנית עסקית מכל עסק, אנחנו התמחינו בכתיבת תוכניות עסקיות ויודעים להדגיש את היתרונות של העסק. כמו כן, התכנית העסקית משמשת את הלקוח לאחר מכן. יתרון נוסף הוא הליווי הצמוד שלנו לכל התהליך שנותן שקט לבעל העסק שלא צריך להתעסק בעניינים בירוקראטיים ומייגעים.

אילו אופציות עומדות בפני בעל עסק שרוצה לקחת הלוואה חוץ בנקאית?
הקרנות היותר נפוצות לבעלי עסקים וחברות הן:

הקרן בערבות המדינה ניתן לקבל באמצעותה הלוואות של עד 750 אלף שקל בערבות ממשלתית ובמידה והעסק עבר את כל הועדות והאישורים הוא מקבל את ההלוואה והמדינה ערבה ל -75% אחוז מסכום ההלוואה המאושרת.
לאחרונה, לאור המצב, המדינה הוסיפה תקציבים של עשרות ומאות מיליוני שקלים נוספים

הקרן לעידוד השיווק קרן זו מיועדת לעסקים גדולים יותר ולכאלה שעיקר פעילותם מתמקדת ביצוא, ניתן לקבל הלוואה של עד מיליון דולר. דרך קרן זו ניתן לקבל גרייס של עד שנה, תקופה בה העסק לא משלם את ההלוואה עצמה אלא רק את הריבית וזה מעניק מרווח נשימה משמעותי.


הצעה לבעלי עסקים בתהליך גיוס האשראי.
העצה הכי טובה היא לפנות עכשיו לקרנות מכיוון שהתנאים מאוד אטרקטיביים – הבנק נהנה מביטחונות מלאים וכמו כן, הריבית במשק נמוכה וכדאי לנצל זאת. קבלת הלוואה מקרן חוץ בנקאית אינה פוגעת בפעילות השוטפת של העסק מול הבנק, מבחינת הבנק זה כסף נוסף עימו נהנה בעל העסק מפעילותו העסקית ללא תלות במסגרת האשראי עימה הוא עובד בחשבונו.
אם בעל עסק יודע שהוא זקוק לאשראי נוסף, עדיף שיפנה קודם כל לקרנות ורק לאחר מכן לבנק, כי ברגע שיש לו אובליגו גבוהה בחשבון הבנק אז לא בטוח כי קרנות המימון יאשרו את מלוא סכום ההלוואה המבוקש.

אנו ממליצים לא לחכות לדקה ה-90 ולפנות לגופים הרלוונטיים לקבלת הלוואות מהקרנות. להכין סכום כסף בצד שלא חייבים להשתמש בכולו ולשמור למצב קשה יותר..

מלבד לקיחת הלוואה, ניכר כי כדאי לחסוך גם בדברים קטנים בהתנהלות של העסק - לנהל מו"מ עם ספקים ולהגיע לעסקה טובה יותר, אפילו עם חברה שמספקת טונרים למשרד, ציוד משרדי וכ"ו. הרבה חברות מורידות היום את המחירים כדי לבצע עסקה וזה הזמן לנצל זאת. במקרים מסוימים, לפעמים אין ברירה וצריך לקצץ גם בכוח האדם ולאחד פעילויות.

דווקא עכשיו בזמן של מיתון כדאי לקחת הלוואה ולהיכנס להתחייבות נוספת?
זה מאוד תלוי, אבל אם בעל העסק לוקח הלוואה רק כדי לסגור לעצמו משכורת ולסגור את החודש ושוב ליפול, אז אין טעם, ההלוואה תהיה רק פלסטר ולא תועיל לעסק. אם ההלוואה תעזור לעסק לעבור את השנה הקרובה ויש פוטנציאל עסקי, אז כדאי לקחת הלוואה. הרבה פעמים העצה הכי טובה לבעל העסק היא לסגור את העסק ולהפסיק להפסיד עוד ועוד כספים כי העסק לא מתקדם לשום מקום.

האם הקרנות מאשרות הלוואות גם לצורך פתיחת עסק ולא רק לעסק קיים?
הקרנות מעניקות גיבוי גם לצורך פתיחת עסק, אבל לדעתי הסיכוי לקבלת הלוואה לעסק חדש ללא כל פעילות עסקית מהותית הוא נמוך יותר. אם אין ליזם חוזים או הסכם חתום ורק רעיון של הקמת עסק אז עדיף לפנות לבנק.